Na rynku soczewek kontaktowym jest bardzo duży wybór płynów do ich pielęgnacji. Mimo że każdym płyn jest do siebie podobny, to należy pamiętać, że każdy ma inny skład i niekoniecznie jest przeznaczony do każdego typu soczewek kontaktowych.

Płyny do soczewek są niezbędne podczas użytkowania, usuwają zanieczyszczenia na soczewkach, resztki białek, które się na nich osadziły oraz wiele bakterii. Do usuwania bakterii i białek zdecydowanie nie nadaje się woda, która sama w sobie ma wiele zanieczyszczeń i bakterii. Należy zatem pamiętać, że soczewki kontaktowe jedyny kontakt powinny mieć ze specjalnymi płynami do tego przeznaczonymi.

Płyny do soczewek dzielą się na płyny wielofunkcyjne (tak zwane płyny All-In-One lub Multipurpose Solutions), płyny oksydacyjne, żelowe preparaty czyszczące, preparaty enzymatyczne, roztwory soli fizjologicznej. Najpopularniejsze są płyny wielofunkcyjne typu Multipurpose Solutions, których zadania to dezynfekcja soczewek, czyszczenie, usuwanie białek, polerowanie oraz nawilżanie soczewki. Płyny wielofunkcyjne są dostępne także w wersji No Rub (bez pocierania). Korzystając z tego typu pielęgnacji należy pamiętać, aby soczewki czyścić silnym strumieniem płynu.

Popularne marki płynów do soczewek dostępne w ofercie to:  EyeLove Comfort, Opti-Free, Renu, Solo Care, All Clean, BioTrue i inne.