Jakie soczewki na astygmatyzm? Czym są szkła toryczne?

Jeśli Twoja wada wzroku to astygmatyzm, to powinieneś nosić soczewki toryczne. W końcu są zbudowane w taki sposób, aby maksymalnie dopasowały się do specyficznego kształtu oka. Przekonaj się, czym dokładnie wyróżniają się takie szkła kontaktowe!

Soczewki a astygmatyzm – cechy wady wzroku

Astygmatyzm to dość popularna wada wzroku, która polega na tym, że masz niesymetryczną budowę oka. Prowadzi to do tego, że światło nie skupia się w jednym punkcie, jak jest w przypadku zdrowych osób. W konsekwencji widziany obraz jest rozmazany w jedną stronę. Czasem pojawia się też problem ze zniekształconymi liniami prostymi. Nie oznacza to jednak, że musisz pogodzić się z takim sposobem postrzegania świata, bo przy pomocy odpowiednich szkieł możesz skorygować astygmatyzm. Jakie soczewki warto wtedy wybrać? Najlepiej sprawdzą się modele toryczne.

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe

Nierównomierna grubość i kształt dostosowany do oka sprawiają, że toryczne soczewki kontaktowe to najlepszy wybór, jeśli masz astygmatyzm. W takim przypadku standardowe sferyczne modele nie będą dobre ze względu na ich prostą budowę, która mogłaby spowodować przemieszczanie się takich szkieł po oku. Zwróć również uwagę na to, że soczewki kontaktowe na astygmatyzm muszą być noszone przez cały czas w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu fakt, że są indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb, na pewno nie będzie sprawiał problemów, a za to skutecznie koryguje tę wadę wzroku.

Soczewki toryczne – co to jest?

Czy wiesz, czym dokładnie są soczewki cylindryczne? Przede wszystkim wyróżnia je różna grubość, która jest indywidualnie dopasowana do konkretnego oka. Dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, bo tylko on określi odpowiedni cylinder. Astygmatyzm przyczynia się także do tego, że szkła muszą być zakładane bardzo precyzyjnie. Warto podkreślić, że tego typu modele czasem są trudno dostępne – dotyczy to przede wszystkim stacjonarnych sklepów. Za to bez problemu znajdziesz soczewki na astygmatyzm w dobrze wyposażonych salonach optycznych – szczególnie tych internetowych. Sprawdź, co jeszcze sprawia, że soczewki dla astygmatyków są tak wyjątkowe pod względem ich budowy i właściwości użytkowych!

Soczewki astygmatyzm – czym się wyróżniają?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że soczewki kontaktowe toryczne są dostępne w kilku różnych wariantach. Dzięki temu możesz z łatwością dopasować ich materiał do indywidualnych preferencji.

Jeśli masz bardzo wrażliwe oczy i chcesz cieszyć się maksymalną wygodą już od samego początku, to w takim razie postaw na bardziej miękkie szkła kontaktowe. Astygmatyzm w takim przypadku zostanie skorygowany, a Ty będziesz cieszyć się przyjemnym hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowym materiałem. Zwróć tylko uwagę na to, że możesz mieć większe trudności z ich zakładaniem, dlatego to dobra opcja dla osób, które mają już doświadczenie w noszeniu soczewek.

Wiesz już, że w przypadku modeli torycznych kluczowe znaczenie ma ich precyzyjne umieszczenie na oku, bo tylko wtedy dobrze skorygujesz poprawnie wadę wzroku. Właśnie z tego powodu soczewki z astygmatyzmem są wyprofilowane z użyciem stref stabilizujących, a także miejsc, gdzie szkło jest nieco cięższe.

Jak zakładać soczewki toryczne?

Choć soczewka toryczna wymaga od Ciebie większej wprawy podczas zakładania, to tak naprawdę nie musisz się tego obawiać. Ważne jest tylko to, żebyś na samym początku wykazał się większym skupieniem. Dzięki temu jeszcze lepiej poznasz charakterystykę szkła, a przede wszystkim nabierzesz wprawy i pewności siebie. Pamiętaj tylko o tym, żeby mieć czyste palce, gdy zakładasz soczewki kontaktowe. Astygmatyzm sprawia też, że istotne jest umieszczenie szkła w odpowiednim miejscu. Jeśli Ci to nie wyjdzie za pierwszym razem, to nie musisz się przejmować. Po prostu jeszcze raz umyj palce, wysusz je, a następnie zdejmij szkła, wyczyść je w płynie, a później z powrotem nałóż na oko. Z czasem nabierzesz większej wprawy i pewności siebie, a zakładanie soczewek torycznych będzie udawało się Tobie w mgnieniu oka.

Toryczne soczewki a sferyczne – czym się różnią?

Najważniejszą różnicą pomiędzy modelami torycznymi a sferycznymi jest ich przeznaczenie. W końcu są dostosowane do osób z innymi wadami wzroku – toryczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków, a sferyczne dla osób z krótko- i dalekowzrocznością.

Warto też zwrócić uwagę na inną budowę tych szkieł. Warianty przeznaczone dla astygmatyków nie mają równej powłoki – w niektórych miejscach jest ona cienka, a w innych grubsza. W ten sposób są w stanie dopasować się do nieregularnego kształtu gałki ocznej. Natomiast modele sferyczne przypominają przeciętą na pół piłkę do siatkówki plażowej – idealną i półokrągła.

Soczewki astygmatyzm – cena za to rozwiązanie

Warto zaznaczyć, że w większości przypadków szkła dla astygmatyków są nieco droższe od tych klasycznych, czyli sferycznych. Zazwyczaj tanie soczewki toryczne są dostępne w Internecie. Wtedy możesz zaufać dowolnej firmie, a przede wszystkim masz całkiem sporo różnych opcji do dyspozycji. Poza tym wiele zależy od tego, jakie modele chcesz kupić. Szczególnie popularne są te na miesiąc. Choć przy jednoczesnym noszeniu szkieł i okularów dobrze sprawdzą się również te jednodniowe bądź dwutygodniowe.

Zwróć także uwagę na fakt, iż tanie soczewki kontaktowe toryczne zdobędziesz wtedy, gdy skorzystasz z promocji na soczewki kontaktowe. Dlatego często warto ufać temu samemu sklepowi.
Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za szkła dla astygmatyków? Standardowo zapas na cały miesiąc to wydatek w granicy 90-130 złotych. Oczywiście na sam początek możesz zdecydować się na mniejsze opakowania. Wówczas zapłacisz ok. 70 złotych.

Soczewki toryczne – opinie użytkowników

Bez wątpienia bardzo popularną wadą wzroku jest właśnie astygmatyzm. Soczewki z tego względu są też dość chętnie oceniane przez osoby, które już wcześniej korzystały z takiego rozwiązania. Wśród komentarzy przede wszystkim podkreślana jest ich skuteczność. Po prostu soczewki cylindryczne sprawiają, że nareszcie doświadczysz ostrego widzenia. Warto dać im szansę i zachować cierpliwość, a Twoje oczy w ciągu paru chwil przyzwyczają się do wygody tego nowego rozwiązania. Po tym czasie już nie będziesz ich wyczuwać, tylko maksymalnie korzystać z ich funkcjonalności.