Nosisz soczewki? Płyny czyszczące w takim razie stanowią niezbędny produkt, który zadba o pozbycie się wszelkich drobnoustrojów z powierzchni szkieł. Szczególnie gdy stosujesz dwutygodniowe, miesięczne czy nawet roczne modele. Z takim specjalistycznym płynem nie musisz obawiać się o prawidłową higienę, ochronisz soczewki oraz oczy. Konieczne jest tylko to, żebyś wybrał produkt, dostosowany do szkieł.

Dlaczego niezbędny jest płyn do soczewek kontaktowych?

Odpowiednia higiena szkieł oraz oczu jest niezbędna. Pomogą Ci w tym płyny do soczewek, ponieważ to właśnie one służą do pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Przede wszystkim tego typu preparaty są wykorzystywane do usunięcia osadu białkowego oraz bakterii. W końcu drobnoustroje bardzo często powodują infekcje oczu oraz podrażnienia. Warto też zaznaczyć, że plyn do soczewek jest w pełni bezpieczny dla wzroku, więc nie wywołuje dyskomfortu. Po prostu ich najważniejszym zadaniem jest odkażenie soczewek, regeneracja oraz nawilżenie ich powierzchni. Dlatego nie musisz obawiać się przesuszania oczu.
Zwróć uwagę na to, że nowoczesny płyn do soczewek jest przeznaczony do czyszczenia modeli wykonanych z różnych materiałów – hydrożelowych i silikonowo-hydrożelowych.

Czym wyróżnia się dobry płyn do szkieł kontaktowych?

Najważniejsze jest to, żebyś zdecydował się na preparaty czyszczące, dostosowane do tego, jakie masz soczewki. Płyny nie zawsze są uniwersalne, dlatego wymagają maksymalnego dopasowania, a dzięki temu jeszcze lepiej spełnią swoje zadania. Poza tym dobre płyny do soczewek wyróżniają się niezbędnymi certyfikatami oraz tym, że spełniają najwyższe standardy. Pamiętaj także o tym, że tego typu specyfiki działają najlepiej wtedy, gdy stosujesz się do zaleceń producenta. Konieczne jest również to, żebyś trzymał się daty ważności – sprawdź też, jak długo można z niego korzystać od momentu otwarcia.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Nie ma jednego płynu, który pasowałby każdemu. Dlatego wypróbuj różne opcje, a wtedy przekonasz się, jaki preparat jest najlepszy dla Ciebie. Do dyspozycji masz naprawdę wiele ciekawych produktów. Możesz też zapytać, jaki płyn do soczewek kontaktowych poleca okulista lub wybrać tego samego producenta, co szkła.

Niezbędne jest także to, żeby plyn do soczewek cenionej marki lub takiej, polecanej przez innych użytkowników. Dzięki temu zyskasz pewność, że preparat jest nie tylko skuteczny, ale również przyjazny dla oczu.
Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki płyn do soczewek wybrać, to zwróć uwagę na działanie, na jakim Ci zależy. W końcu tego typu produkty mogą nie tylko oczyszczać powierzchnię szkieł kontaktowych, ale też dezynfekować lub nawilżać. Przede wszystkim skup się na tym, żeby płyn skutecznie usuwał osad białkowy i miał substancje o charakterze nawilżającym. To z pewnością poprawi Twój komfort, a oczy zachowają maksymalną świeżość. W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziesz również pielęgnacyjne płyny do soczewek – ich łagodzące właściwości skutecznie odprężają oczy i dodają im świeżości.

Jakie rodzaje mają płyny do soczewek?

Niezależnie od tego, na jaki płyn do szkieł kontaktowych się zdecydujesz, to i tak kluczowe znaczenie ma to, żebyś maksymalnie dopasował ich rodzaj do modeli soczewek. To bardzo ważne także ze względu na liczbę dostępnych produktów. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie wszystkie preparaty wyróżniają się takim samym działaniem. Dodatkowo już samo zastosowanie sprawia, że poszczególne substancje są nieco inne. W końcu nie wszystkie płyny mogą być nazwane wielofunkcyjnymi, niektóre z nich mają przede wszystkim właściwości dezynfekujące bądź nawilżające.
Różny skład sprawia, że preparaty możesz dostosować do tego, jakie nosisz soczewki. Płyny w takim przypadku różnią się składem, a także bezpośrednim oddziaływaniem na oczy oraz szkła kontaktowe.

Najczęściej stosowana klasyfikacja wyróżnia dwa rodzaje, czyli:

  • płyny do soczewek twardych,
  • płyny do soczewek miękkich.

Producenci i okuliści nie zalecają zamiennego stosowania płynów do soczewek twardych, gdy nosisz miękkie szkła bądź odwrotnie. W końcu może się to skończyć zniszczeniem ich powierzchni.

Zwróć także uwagę na to, że płyny do soczewek mogą występować w dwóch postaciach – jedno- lub dwustopniowym. Te jednostopniowe mają dwie funkcje, polegające na czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni. Poza tym ich skład umożliwia trzymanie w nim soczewek, a także usuwanie drobnoustrojów z ich powierzchni. Natomiast płyty dwustopniowe wymagają stosowania dwóch różnych produktów. Jeden z nich odpowiada za dezynfekcję, a drugi wyróżnia się działaniem pielęgnacyjnym, odpowiednim do przechowywania szkieł. Trzeba przyznać, że jednostopniowe preparaty należą do popularniejszych i chętniej kupowanych – możesz je znaleźć pod nazwą płyny wielofunkcyjne.