Co to jest presbiopia (starczowzroczność)?

Większość ludzi po ukończeniu czterdziestego roku życia zaczyna mieć problemy z wyraźnym widzeniem z bliska m.in. z czytaniem, korzystaniem z telefonu lub komputera. Wystąpienie wady wzroku jaką jest starczowzroczność to naturalne zjawisko ponieważ wzrok z biegiem lat zaczyna się psuć. Rozwiązaniem, które wychodzi naprzeciw problemom ze starczowzrocznością (presbiopią) są soczewki progresywne.

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne pomogą pozbyć się okularów do czytania, czy także okularów progresywnych. Soczewki progresywne są zbudowane w zupełnie inny sposób niż soczewki okularowe progresywne. Przyzwyczajenie oka do soczewek progresywnych jest dużo szybsze i nie wiąże się z niedogodnościami takimi jak złe samopoczucie, czy okres adaptacji, które często występują w okularach progresywnych.

Kiedyś soczewki kontaktowe do korekcji jednoczesnego widzenia dali i bliży była korygowana tak, że jedna soczewka na jednym oku korygowała dal, z kolei druga soczewka korygowała bliż. W tej chwili soczewki progresywne mają wbudowane strefy progresji gdzie każda strefa odpowiada innemu widzeniu – od wyraźnego widzenia dali, poprzez widzenie pośrednie, aż do widzenia bliży. Patrząc w dal patrzymy przez inny obszar niż gdy czytamy książkę.

Soczewki progresywne znajdziesz w sklepach pod nazwą „multifocal”. Tą nazwą posługuje się większość producentów soczewek. Niekiedy możesz się spotkać również z nazwą „for Presbiopia”. Warto zwrócić na to uwagę podczas kupna, by się nie pomylić.

Soczewki kontaktowe progresywne - rodzaje

Wybór soczewek progresywnych jest coraz większy i producenci starają się coraz bardziej udoskonalać swoje produkty. Każdy czołowy producent posiada w swojej ofercie soczewki progresywne. Często są one już wykonane z nowoczesnych materiałów, które są nie tylko bardzo dobre i zdrowe, ale także dzięki nim można cieszyć się z dobrego widzenia w każdej sytuacji przez długi czas. Także całodobowo.

Soczewki miesięczne progresywne

Miesięczne soczewki to najczęściej wybierany rodzaj soczewek ze względu na tryb noszenia. Ten rodzaj soczewek znajdziesz bez problemu w wersji progresywnej. Soczewki multifocalne są wykonywane z najwyżej jakości materiałów, by zapewnić wysoki komfort i pełną ostrość widzenia. Należy tylko pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. To oznacza, że po ściągnięciu soczewek należy je umyć i zostawić na noc w pojemniku z płynem. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich osadów i nawilżysz soczewki.

Soczewki progresywne całodobowe

Ten rodzaj soczewek świetne nadaje się dla osób, które nie chcą tracić czasu na pielęgnacje soczewek. Dzięki temu, że soczewki można nosić bez ściągania przez trzydzieści dni i nocy nie wymagają one codziennej higieny. Jednak osoby, które mają problem z suchością oczu mogą odczuwać dyskomfort w tych soczewkach. Wtedy warto zaopatrzyć się w krople nawilżające i ściągać soczewki chociaż raz w tygodniu by je zdezynfekować.

Soczewki progresywne jednodniowe

Soczewki progresywne jednodniowe to świetna opcja dla osób, które chcą zakładać soczewki sporadycznie lub nie chcą się przejmować ich pielęgnacją. Soczewki jednodniowe są dobrze uwodnione, a więc Twoje oczy z każdą parą soczewek otrzymują przyjemne nawilżenie.

Soczewki progresywne opinie

Soczewki progresywne opinie mają bardzo pozytywne. Wielu ludzi docenia, że w jednej soczewce mają wszystko czego potrzebują. Nie muszą ze sobą nosić dwóch par okularów jak to zazwyczaj bywa. Co więcej, większość soczewek progresywnych ma bardzo dobre parametry. Rewelacyjne uwodnienie wraz z wysokim poziomem przepuszczalności tlenu gwarantuje Ci komfort. Do tego Twoje oczy będą wyglądać lśniąco i zdrowo.

Soczewki progresywne cena

Cena soczewek progresywnych zależy od trybu noszenia i materiału z jakiego zostały wykonane. Trzeba wziąć pod uwagę, że soczewki kontaktowe progresywne są trochę droższe niż zwykłe soczewki sferyczne. Dzieje się tak ponieważ ten rodzaj soczewek ma bardziej skomplikowaną budowę. Soczewki progresywne miesięczne kupisz najczęściej w opakowaniach 3 i 6 sztukowych, a ich cena zaczyna się już od ok. 70 złotych. Natomiast soczewki progresywne jednodniowe możesz dostać w opakowaniach 30 i 90 sztukowych, a ich koszt zaczyna się od 80 złotych. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić to dobrym rozwiązaniem jest kupowanie soczewek na zapas, np. w korzystnych zestawach.