Większość ludzi po ukończeniu czterdziestego roku życia zaczyna mieć problemy z wyraźnym widzeniem z bliska, z czytaniem, z wykonywaniem prac bliskich, z korzystaniem z telefonu lub komputera. Rozwiązaniem, które wychodzi naprzeciw problemom ze starczowzrocznością (presbiopia) są soczewki progresywne.

Soczewki progresywne pomogą pozbyć się okularów do czytania czy także okularów progresywnych. Soczewki progresywne są zbudowane w zupełnie inny i bardziej przyswajalny sposób niż soczewki okularowe progresywne. Adaptacja do soczewek progresywnych jest dużo szybsza i nie wiąże się z niedogodnościami takimi jak złe samopoczucie czy okres adaptacji, które często występują w okularach progresywnych.

Kiedyś soczewki kontaktowe do korekcji jednoczesnego widzenia dali i bliży była korygowana tak, że jedna soczewka na jednym oku korygowała dal, z kolei druga soczewka korygowała bliż. W tej chwili soczewki progresywne mają wbudowane strefy progresji gdzie każda strefa odpowiada innemu widzeniu – od wyraźnego widzenia dali, poprzez widzenie pośrednie, aż do widzenia bliży. Patrząc w dal patrzymy przez inny obszar niż gdy czytamy książkę.

Wybór soczewek progresywnych jest coraz większy i producenci starają się coraz bardziej udoskonalać swoje produkty. Każdy czołowy producent posiada w swojej ofercie soczewki progresywne. Często są one już wykonane z nowoczesnych materiałów, które są nie tylko bardzo dobre, bardzo zdrowie, ale także dzięki nim można cieszyć się z dobrego widzenia w każdej sytuacji przez długi czas. Także całodobowo.