Soczewki miesięczne, jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytkowania przez jeden miesiąc. Należy pamiętać, że 30 dni żywotności soczewek liczy się od momentu otwarcia, a nie 30 dni noszenia soczewek.

Soczewki miesięczne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników soczewek kontaktowych, są także produktem, który jest najczęściej przepisywane przez specjalistów – optometrystów i okulistów. Według niektórych badań soczewki miesięczne nosi blisko połowa wszystkich użytkowników soczewek.

Soczewki miesięczne dostępne na rynku są wykonane z dwóch rodzajów materiału:

Pierwszy materiał, to materiał starszej generacji, hydrożelowe. Soczewki te nadal cieszą się dużą popularnością, mają swoich zwolenników i wiernych użytkowników. Soczewki te są bardzo delikatne i mało odczuwalne podczas użytkowania. Posiada jednak wady. Soczewki te szybciej się wysuszają i nie mogą być noszone w trybie noc i dzień (tryb ciągły).

Drugi materiał, to materiał najnowszej generacji silikonowo-hydrożelowy. Materiał najnowszy, najpopularniejszy w tej chwili i zdecydowana większość soczewek kontaktowych używanych przez pacjentów to soczewki już silikonowo-hydrożelowe. Najnowsze soczewki miesięczne są wykonane z tego właśnie materiału. Jest on zdrowszy dla oczy, ponieważ współczynnik przepuszczalności tlenu do rogówki jest na tak wysokim poziomie, że w takich soczewkach można także okazjonalnie lub w trybie ciągłym spać (nosić w trybie dzień i noc).

Soczewki miesięczne są także najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem dla użytkowników soczewek kontaktowych. Zakup opakowań 6-sztukowych jest cenowo najlepszą opcją.